ROC získal zlato v štafete mužov na 4x10 km

13.02.2022 Celý región

Peking 13. februára (TASR) - Bežci na lyžiach Ruského olympijského výboru (ROC) suverénne triumfovali v nedeľnej štafete na 4x10 km na ZOH 2022 v Pekingu. Alexej Červotkin, Alexander Boľšunov, Denis Spicov a Sergej Usťugov získali zlaté medaily s náskokom 1:07,2 minúty pred striebornými Nórmi v zložení Emil Iversen, Pal Golberg, Hans Christer Holund a Johannes Hösflot Kläbo. Bronz putuje do Francúzka zásluhou kvarteta Richard Jouve, Hugo Lapalus, Clement Parisse a Maurice Manificat (+1:16,4).

Rusi a Nóri štartovali v úlohe dvoch najväčších favoritov na zlato, reprezentanti ROC sa však odpútali už na úvodnom úseku vďaka Červotkinovi a Boľšunov so Spicovom vedenie bezpečne strážili. Usťugov si dokonca mohol s pohodlným náskokom vychutnať oslavy už v cieľovej rovinke. Tesnejší bol súboj o druhé miesto, francúzsky finišman Manificat v záverečných dvoch stúpaniach potrápil Kläba, ale ten odolal a v zjazde súperovi ušiel. Pred štyrmi rokmi v Pjongčangu bolo poradie na prvých dvoch priečkach opačné, Francúzi si zopakovali bronzový úspech.

Červotkin, Boľšunov a Spicov boli členmi striebornej štafety na ZOH 2018, teraz už vystúpili na najvyšší stupienok. Dvadsaťpäťročný Boľšunov získal v Pekingu už druhé zlato po víťazstve v skiatlone na 30 km, na konte má aj striebro z 15 km klasicky. Celkovo svoju medailovú bilanciu spod piatich kruhov zveľadil na 2-4-1.